• امروز : پنج شنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : 10 - شوال - 1445
  • برابر با : Thursday - 18 April - 2024
0

برافروختن چراغ برات در خطه خورشید

  • کد خبر : 8819
  • 03 اسفند 1402 - 9:31
برافروختن چراغ برات در خطه خورشید
آیین چراغ برات از رسوم دیرینه ایران زمین و نیز خطه خراسان است که در ایام منتهی به نیمه شعبان برای شادی روح اهل قبور، هدایایی در قالب فاتحه و نذری توسط بستگان و خویشان آنان با حضور در آرامستان ها نثار می شود.

به گزارش پایگاه خبری عصر توس ، سه روز منتهی به نیمه شعبان آیین کهن چراغ برات برای ادای احترام به درگذشتگان در خراسان آغاز می شود و مردم با حضور در آرامستان ها و روشن کردن شمع، قرائت قرآن و فاتحه و نذری دادن، برای روح درگذشتگان طلب آرامش و مغفرت می کنند.

در این ایام مسیرهای منتهی به آرامستانها مملو از صفوف خودروها می شود و انبوه جمعیت بر مزار درگذشتگان خود حضور می یابند، بر این اساس مدیریت شهری و دستگاه های خدمت‌رسان هم به منظور برگزاری هرچه بهتر این آیین اقدامات مختلفی را از جمله تسهیل تردد، تقویت حمل و نقل عمومی و نظایر آن برنامه ریزی می کنند.

اعمال محدودیتهای ترافیکی در مشهد

در ایام چراغ برات به طور معمول ترافیک در مسیرهای منتهی به آرامستانهای درون و بیرون شهر مشهد بسیار پرحجم تر از روزهای عادی است لذا طرح مدیریت ترافیکی توسط عوامل پلیس راه و پلیس راهور در این ایام اجرا می شود.

رییس پلیس راهور خراسان رضوی در این خصوص به خبرنگار پایگاه خبری عصر توس گفت: طرح ترافیکی ویژه مسیرهای منتهی به آرامستانها در مشهد و شهرهای استان آماده و ابلاغ شده است.

سرهنگ هادی امیدوار افزود: در این راستا از ساعت ۱۴ امروز، پنجشنبه، سوم اسفندماه به مدت سه روز محدودیت ترافیکی در این مسیرها آغاز و نیروهای راهور در قالب تیم های خودروی، موتوری و پیاده در طول مسیرها مستقر می شوند.

وی اضافه کرد: به طور معمول ترافیک در مسیرهای منتهی به آرامستانها در این ایام تا ۴۰ درصد افزایش می یابد لذا در طول مسیر با توجه به حجم تردد محدودیت هایی اعمال خواهد شد.

رییس پلیس راهور خراسان رضوی ادامه داد: در طول مسیر بهشت رضا (ع) محدودیت تردد نخواهیم داشت اما اگر ازدحام سنگین باشد، ورود خودرو به داخل آرامستان ها با محدودیت همراه خواهد بود.

سرهنگ امیدوار از شهروندان خواست تا در این ایام برای تردد به آرامستانها از ظرفیت وسایط حمل و نقل عمومی استفاده کنند تا درگیر گره های ترافیکی نشوند.

وی ادامه داد: همچنین شهروندان باید مدیریت زمان و مسیر را درنظر داشته باشند و از مسیرهای مختلف برای تردد به آرامستانها استفاده کنند.

پیش بینی تردد روزانه بیش از ۱۱۰ هزار خودرو به بهشت رضا

آرامستان بهشت رضا(ع) مشهد، به عنوان بزرگترین قبرستان این کلانشهر، در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد که با گستره ۱۸۰ هکتاری از سال ۱۳۵۵ تاکنون به مدت ۴۵ سال عمده‌ترین محل دفن درگذشتگان مشهد بوده است که همچنان فعال است.

رییس پلیس راه خراسان رضوی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری عصر توس اظهار کرد: در ایام چراغ برات سال گذشته روزانه ۱۱۰ هزار تردد خودرو به بهشت رضا (ع) مشهد انجام شد که پیش بینی می شود امسال این ترددها بیش از ۲۰ درصد افزایش یابد.

سرهنگ حسین میش مست افزود: به منظور کنترل و مدیریت ترافیک، تمهیدات مختلفی با همکاری مجموعه بهشت رضا (ع) اندیشیده شده است.

وی اضافه کرد: پنج در ورودی و ۶ در خروجی در این ایام برای ورود و خروج خودروها به این آرامستان اختصاص یافته و توقفگاه ویژه ای نیز برای توقف اتوبوس ها دایر شده است.

سرهنگ میش مست افزود: از مدیریت آرامستان نیز خواسته شده تا با نصب بنر در ورودی های این مجموعه، شهروندان را به بلوک مورد نظر هدایت کنند، همچنین با ارسال پیامک به شهروندانی که در این آرامستان متوفی دارند، اطلاع رسانی شود که از کدام در ورودی راحت تر به بلوک مورد نظر دسترسی خواهند داشت.

رییس پلیس راه خراسان رضوی ادامه داد: داخل مجموعه آرامستان نیز ۲۰ دستگاه خودرو ون برای انتقال شهروندان به بلوک های مورد نظر مستقر هستند.

سرهنگ میش مست اضافه کرد: زیارت اهل قبور مستحب است و شهروندان باید برای انجام آن مدیریت زمان را در نظر گرفته و کار را به ساعات بعدازظهر موکول نکنند.

وی تاکید کرد: رعایت قوانین و مقررات نیز برای رانندگان ضروری است و چنانچه خودروی در طول مسیر دچار نقص و یا حادثه شد، خودرو تا رسیدن عوامل راهور به خارج از مسیر سواره رو منتقل شود.

رییس پلیس راه خراسان رضوی افزود: از عصر دیروز دوم اسفندماه حجم ترافیک در خروجی های مشهد به سمت شهرستان های استان و آرامستانها سنگین و نیمه سنگین شده است، لذا تیم های گشتی نیز در طول مسیرها استقرار یافته اند.

آمادگی آرامستان ها

مدیرعامل سازمان مدیریت آرامستانهای شهرداری مشهد نیز از آمادگی سازمان آرامستان ها برای خدمات‌رسانی به زائران اهل قبور در ایام چراغ برات خبرداد.

سیدمحمدصادق احمدی نیک افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده آرامستان های بهشت رضا(ع) و بهشت رضوان در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه سوم تا پنجم اسفندماه همزمان با ایام چراغ برات از نماز صبح باز و تا اذان مغرب و عشا پذیرای زائران اهل قبور خواهند بود.

وی اضافه کرد: در این ایام ناوگان اتوبوسرانی از ۶ پایانه در نقاط مختلف شهر نسبت به سرویس‌دهی زائران اهل قبور به بهشت رضا(ع) و بهشت رضوان اقدام می‌کند.

مدیرعامل سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری مشهد ادامه داد: یک دستگاه آمبولانس اورژانس نیز در آرامستان بهشت رضا(ع) در ایام چراغ برات مستقر خواهد شد، نیروها و خودروهای آتش‌نشانی و عوامل کلانتری طرق و یگان امداد نیز به‌منظور حفظ نظم و امنیت شهروندان در آرامستان های بهشت رضا(ع) و جوادالائمه(ع) حضور مستمر خواهند داشت.

احمدی نیک افزود: همچنین در راستای حفظ ایمنی مردم با کمک اداره کل نظارت بر خدمات شهری، واحد سد معبر شهرداری منطقه هفت، اداره کل راهداری، پلیس‌راه استان و کلانتری طرق دست‌فروشانی را که در ایام چراغ برات در حاشیه جاده اصلی آرامستان بهشت رضا(ع) اقدام به دست‌فروشی کنند، جمع‌آوری می‌کنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری مشهد از مراجعان به آرامستان بهشت رضا(ع) و بهشت رضوان خواست تا ضمن همکاری با عوامل اجرایی به تابلوهای راهنمای نصب‌شده در آرامستان توجه کرده و بر اساس آن‌ها تعیین مسیر کنند.

احمدی نیک افزود: همچنین شهروندان دراین ایام از برپایی چادر، اتراق و روشن کردن آتش در آرامستان ها خودداری کرده و به این نکته توجه داشته باشند که به دلیل ازدحام جمعیت در ایام چراغ برات، چیدن صندلی و میز برای برپایی مراسم‌ ممنوع خواهد بود.

 

 

تمهیدات حمل و نقل عمومی

تقویت ناوگان حمل ونقل عمومی در مسیر آرامستان ها از دیگر ضروریات ایام چراغ برات است و طبق اعلام سرپرست سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد،۳۵۰ دستگاه اتوبوس به زائران اهل قبور در ایام چراغ برات سرویس دهی می کنند.

محمد غلامی افزود: با فرارسیدن ایام چراغ برات، شهروندان برای ‎زیارت اهل قبور به آرامستان های بهشت رضا(ع)، بهشت رضوان و خواجه ربیع مراجعه می‌کنند.

وی اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، سرویس‌دهی به سه آرامستان بزرگ شهر در روزهای سوم، چهارم و پنجم اسفندماه از ۱۵ پایانه عملیاتی می‌شود.

سرپرست سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد ادامه داد: در این ایام ناوگان پیش‌بینی‌شده از پایانه های انقلاب اسلامی، آزادی، مصلی، شهید مفتح، فردوسی و خواجه ربیع به مقصد آرامستان بهشت رضا(ع) و از پایانه‌های انقلاب اسلامی، وکیل‌آباد، مصلی، آزادی، زکریا، غدیر، شهید گمنام و شارستان به مقصد آرامستان خواجه ربیع و از پایانه خواجه ربیع به مقصد آرامستان بهشت رضوان سرویس‌دهی خواهند کرد.

در مجموع در خطه خراسان به عنوان پرچم دار این آیین کهن، تلاش شده است تا آیین چراغ برات با تمهیدات خاص و به بهترین نحو برگزار شود.

 

لینک کوتاه : http://asrtoos.ir/?p=8819

برچسب ها

ارسال نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

پایگاه خبر عصر توس/رسانه نسل امروز

دفتر مرکزی: مشهد

ایمیل: asrtoosnews@gmail.com