• امروز : پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 14 - ذو الحجة - 1445
  • برابر با : Thursday - 20 June - 2024
1

هزینه‌های سرسام‌آور دفن اموات در بقعه متبرکه امامزاده شعیب (ع)

  • کد خبر : 5518
  • 01 شهریور 1402 - 7:49
هزینه‌های سرسام‌آور دفن اموات در بقعه متبرکه امامزاده شعیب (ع)

به گزارش پایگاه خبری عصر توس، قیمت قبر در بقاع متبرکه طی سال‌‌های اخیر گلایه و نارضایتی شهروندان سبزواری را به دنبال داشته است. به طوری که جدا از مسائل بهداشتی دفن اموات در بقاع متبرکه، خانواده‌های متوفیان برای دفن اموات خود باید هزینه‌های سرسام‌آوری را متحمل شوند. پیام‌های ارسالی از برخی شهروندان حاکی از […]

به گزارش پایگاه خبری عصر توس، قیمت قبر در بقاع متبرکه طی سال‌‌های اخیر گلایه و نارضایتی شهروندان سبزواری را به دنبال داشته است. به طوری که جدا از مسائل بهداشتی دفن اموات در بقاع متبرکه، خانواده‌های متوفیان برای دفن اموات خود باید هزینه‌های سرسام‌آوری را متحمل شوند.

پیام‌های ارسالی از برخی شهروندان حاکی از آن است که قیمت قبور در امامزاده شعیب(ع) سبزوار در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است و بر اساس یک فایل صوتی از مسئولان این بقعه متبرکه  که در اختیار خبرنگار ما قرار گرفته است، برای دفن اموات در اطراف ضریح امامزاده شعیب(ع)  مبلغی درحد ۳۰۰ میلیون تومان دریافت می‌شود.

برخی از شهروندان برای عمل به وصیت پدران و مادران خود که درخواست دفن در امامزاده شعیب(ع) سبزوار را داشته‌اند، مجبور به پرداخت این هزینه‌ سنگین می‌شوند که این اتفاق ناخوشایند گلایه شهروندان را برانگیخته است. هرچند مدیر مجموعه امامزاده شعیب(ع) و رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار، ادعای دریافت هزینه ۳۰۰ میلیون تومانی برای دفن اموات در این امامزاده را رد کردند،  اما به‌صراحت دریافت هزینه ۴۲ میلیون تومانی برای دفن اموات در این امامزاده را تأیید کرده‌اند.

هزینه ۴۲ میلیونی برای دفن اموات با اولویت! 

در حالی که مدیرمجموعه بقعه متبرکه امامزاده شعیب(ع) سبزوار ادعای فروش قبر را رد کرده است، اما گزارش‌های منتشرشده در فضای مجازی حاکی از آن است که فروش قبر در این بقعه متبرکه با ارقام عجیب و غریب انجام می‌شود.

سیدرضا حسینی، مدیرمجموعه بقعه متبرکه امامزاده شعیب(ع) سبزوار، با بیان این که فروش قبر در بقعه متبرکه امامزاده شعیب(ع) انجام نمی‌شود و به لحاظ شرعی حرام اعلام شده است، افزود: این بقعه متبرکه بحث اولویت دفن اموات را در برنامه خود دارد . عده‌ای به عنوان خیر، علاقه‌مند به دفن در کنار بقعه متبرکه هستند. لذا هیئت امنای بقعه متبرکه قیمتی برای دفن اموات تعیین نمی‌کند و براساس تعرفه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور است.

وی با اشاره به این که فروش قبر در این بقعه متبرکه صورت نمی‌گیرد و فقط حق اولویت دفن داریم که این اولویت را سازمان اوقاف و امور خیریه کشور مشخص می‌کند، افزود: هیئت امنای بقعه متبرکه در نشست سالانه خود تصمیم‌گیری می‌کند که با چه شیوه‌ای دفن اموات صورت گیرد و تاکنون فروش قبر با قیمت ۳۰۰ میلیون تومان را در امامزاده شعیب(ع) سبزوار نداشته‌ایم. اما فروش قبر با اولویت دفنی که توسط هیئت امنا مشخص می‌شود، هزینه آن ۴۲ میلیون تومان است.

مدیرمجموعه بقعه متبرکه امامزاده شعیب(ع) سبزوار ادامه داد: حدود ۱۰ تا ۲۰ سال گذشته مکانی برای دفن اموات در بقعه متبرکه درنظر گرفته شد. اما شاید یک سال دیگر فضای خالی برای دفن اموات وجود نداشته باشد.

حسینی تصریح کرد: برای محوطه جدید امامزاده شعیب(ع) که به منظور اجرای برنامه‌های فرهنگی درنظر گرفته شده، پیش‌بینی ایجاد قبور جدید نکرده‌ایم و اگر می‌خواستیم به دنبال قبرفروشی در این بقعه متبرکه باشیم، در محوطه جدید فضایی را برای دفن درنظر می گرفتیم ، اما این کار را نکرده ایم.

مدیرمجموعه بقعه متبرکه امامزاده شعیب(ع) سبزوار، ضمن اظهار بی‌اطلاعی از ظرفیت باقی‌مانده برای دفن اموات در این بقعه متبرکه گفت: مشخص نیست که چه ظرفیت دیگری برای دفن اموات داریم و درگذشته اغلب این قبور باقی‌مانده با اولویت دفن پیش‌فروش شده است.

وی افزود: دفن و پیش‌فروش قبور در این بقعه متبرکه بر اساس دستورالعمل و مقررات سازمان اوقاف و امور خیریه کشور است و هزینه‌ای که برای دفن اموات توسط مردم پرداخت می‌شود، به حساب بانکی بقعه متبرکه می‌رود که در سرفصل های مدیریتی، عمرانی و فرهنگی هزینه می شود.

سازمان آرامستان ها دخالتی در دفن اموات بقاع متبرکه ندارد

محمد سخایی‌راد رئیس سازمان آرامستان های شهرداری سبزوار نیز گفت: دخالتی در بحث دفن اموات در بقاع متبرکه از جمله امامزاده شعیب(ع) نداریم. چگونگی قیمت‌گذاری در این بقعه متبرکه، ارتباطی با این سازمان ندارد.

وی افزود: قیمت‌گذاری آرامستان‌های زیر نظر شهرداری سبزوار، در اختیار این سازمان است که بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر انجام می‌گیرد.

رئیس سازمان آرامستان‌های شهرداری سبزوار اضافه کرد: در گذشته مقرر بود که براساس نظارت سازمان آرامستان‌های شهرداری سبزوار درصدی از هزینه دفن قبور به این سازمان پرداخت شود، اما از سوی اداره اوقاف و امور خیریه پذیرفته نشد. لذا سازمان آرامستان‌های شهرداری هم نظارتی بر دفن قبور در این بقعه متبرکه ندارد.

سخایی‌راد درباره مسائل بهداشتی دفن قبور در این بقعه متبرکه گفت: برای مباحث نظارتی اداره اوقاف با این سازمان همکاری نمی‌کند و متاسفانه آگاهی لازم در این باره را نداریم.

واگذاری قبور با حق اولویت دفن

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار نیز در پاسخ به پیگیری‌های ما گفت: موضوعی به عنوان فروش قبر از سوی این اداره وجود ندارد و آن‌چه وجود دارد، واگذاری حق اولویت دفن در بقعه متبرکه امامزاده شعیب(ع) سبزوار است.

جعفر مهدوی‌خواه گفت: بحث واگذاری قبر نیز مختص همه مردم نیست، بلکه برای افراد خیر، خدمت‌گزاران امامزاده شعیب(ع)، خادمان یا کسانی که به هر نحوی خیری به این بقعه متبرکه رسانده‌اند، تقاضای دفن در این مکان را می‌دهند.

وی افزود: همچنین این بقعه متبرکه ظرفیت دفن برای همه شهروندان را ندارد. بنا به مستند قانونی ماده یک تشکیلات اوقاف و امور خیریه که مصوب مجلس شورای اسلامی است، اماکن مذهبی و قبرستان ها در اختیار اداره اوقاف و امور خیریه قرار گرفته است.

وی با بیان این که بحث نرخ‌گذاری قبور در بقعه متبرکه شخصی نیست و از طریق کمیسیون قبور سازمان اوقاف و امور خیریه کشور این کار انجام و به شهرستان‌ها ابلاغ شده است، بیان کرد: بحث واگذاری قبور با مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان را تکذیب می‌کنیم و شهروندان اگر اسنادی در این باره دارند، به اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار اعلام کنند. اکنون قبور این بقعه متبرکه با اولویت دفن که توسط هیئت امنای این بقعه اعلام شده است، با هزینه ۴۲ میلیون تومان واگذار می شود.

​​​​​​​رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار با اشاره به این‌که هزینه ای که برای دفن اموات در این بقعه متبرکه دریافت می شود، براساس مصوبه قانونی کمیسیون قبور سازمان اوقاف و امور خیریه کشور است، ادامه داد: در سال گذشته ۴ مورد و امسال نیز ۶ مورد دفن اموات در این بقعه متبرکه انجام شده است و تمامی هزینه های آن که از محل درآمد به دست می‌آید، صرف هزینه های جاری، عمرانی و فرهنگی امامزاده شعیب(ع) می شود.

لینک کوتاه : https://asrtoos.ir/?p=5518

ارسال نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

پایگاه خبر عصر توس/رسانه نسل امروز

دفتر مرکزی: مشهد

ایمیل: asrtoosnews@gmail.com