• امروز : سه شنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 21 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Tuesday - 28 May - 2024
0

شناسایی ۹۰ گسل فعال و ۲۱ گسل حساس‌ و ۳۵۰ رودخانه سیل‌خیز در خراسان رضوی

  • کد خبر : 4273
  • 27 خرداد 1402 - 6:57
شناسایی ۹۰ گسل فعال و ۲۱ گسل حساس‌ و ۳۵۰ رودخانه سیل‌خیز در خراسان رضوی
مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: فاکتور‌های ریسک بلایا تغییر کرده و حوادث متنوع انسان‌ساخت ما را تهدید می‌کند از طرفی 90 گسل فعال و 21 گسل حساس‌ و 350 رودخانه و مسیل‌های سیل‌خیز در خراسان رضوی نشان می‌دهد که ما باید آماده باشیم.

به گزارش پایگاه خبری عصر توس، محسن نجات در آیین تقدیر از فعالان دوام ثامن که در هتل تابان برگزار شد، اظهار داشت: یکی از ۱۰ گام موثر حوزه بحران، برقراری ارتباط متقابل بین مدیریت بحران و همبستگی اجتماعی است لذا فرصت حضور گروه دوام ثامن در مناطق و محلات یک ظرفیت بی‌بدیل برای مجموعه مدیریت بحران استان است.

وی افزود: طی چند ماه گذشته که برنامه تحول حوزه مدیریت بحران استان را ترسیم کردیم، آنچه به عنوان کلیدواژه مدنظر قرار گرفت، استفاده از ظرفیت‌های مردمی و ساماندهی این ظرفیت‌ها بود که امروز شهرداری این موضوع را رقم زده است.

نجات تصریح کرد:دوام ثامن بازوان ما در حوزه بحران در شرایط سخت هستند؛ حضور این گروه در مناطق مختلف مشهد اتفاق مبارکی بوده و تحلیل مناسب و تدبیر عالمانه‌ای در حوزه بحران است وامروز

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: سرعت تولید خطر در سطح کشور به شدت رو به افزایش است؛ ۹۰ گسل فعال و ۲۱ گسل حساس‌ در خراسان رضوی نشان می‌دهد که ما باید آماده باشیم. فاکتور‌های ریسک بلایا تغییر کرده و حوادث متنوع انسان‌ساخت ما را تهدید می‌کند از طرفی ۳۵۰ رودخانه و مسیل‌های سیل‌خیز نشان می‌دهد باید بیش از پیش در حوزه بحران فعال باشیم.

وی با بیان اینکه تنش آبی در مشهد و ظرفیت کمتر از ۱۱ درصد سد دوستی نگران‌کننده است گفت: باید بیش از پیش آماده باشیم  شهر هوشمند ایمن شهری است که آموزش همگانی را در اولویت قرار دهد و توانمندسازی نیرو‌ها را سازمان‌دهی کند. تقویت ساختار بحران در شهر مشهد خواسته ماست تا مدیریت بحران شهری باید دچار تحول شود.

مشهد باید شهر تاب‌آور و نمونه در کشور باشد

محمدرضا قلندر شریف، شهردار مشهد مقدس نیز اظهارداشت: عنایت ویژه امام رضا (ع)، مدیران شهری، استانی و مردم مشهد را یاری می‌کند، اما آنچه در این راستا باید مورد توجه قرار گیرد، حرکت به سمتی است که شهر مشهد را با این مشخصات و به عنوان کلان‌شهر ویژه در دنیا به سمتی ببریم که شهری تاب‌آور در همه حوزه‌ها مخصوصا پدافند غیر عامل و مدیریت بحران باشد.

وی افزود: اداره مشهد اداره مدیریتی مردم‌محور است. مردم‌پایه بودن اساس همه حرکت‌ها بوده و اگر مردم نقش خود را به درستی ایفا کنند در همه وظایف موفق خواهیم بود که نمونه بارز آن دوام ثامن است.

باید آموزش سالانه را به ۱۰ هزار نفر برسانیم

شهردار مشهد گفت: دوام ثامن شروع خوبی داشته، کار خود را از سال ۹۴ با آموزش ۱۰۰۰ نفر در سال آغاز کرده و امسال به ۳۰۰۰ نفر رسیده است؛ حدود ۸۰ درصد این ۱۴ هزار نفر را بانوان تشکیل می‌دهند. ما آموزش پیشگیری و کنترل و مدیریت بحران را داریم که آموزش پیشگیری از همه مهم‌تر است لذا باید آموزش سالانه را در سال جدید به حداقل ۱۰ هزار نفر برسانیم.

قلندر شریف افزود:به جایگاه خوبی در حوزه پدافند غیر عامل رسیدیم، اما هنوز کار داریم و امیدواریم به سمتی برویم که همه پروژه‌ها پیوست پدافند غیر عامل داشته باشند.دشمنان از قبل برای ما برنامه‌ریزی می‌کنند و اکنون نیز در حال برنامه‌ریزی برای آینده هستند،  ۱۰۰ سال پیش برنامه‌ریزی کردند که ما را به بحران برسانند و اکنون رساندند که آن هم بحران آب است. امسال کنترل بحران آب بسیار سخت خواهد بود و همه مدیران اراده کردند این موضوع را به نحوی مطلوب مدیریت کنند که قطعا مدیریت مردم بهتر خواهد بود.

۱۴ هزار نفر عضو خانواده دوام ثامن هستند

حسن کلیدری،سرپرست گروه پدافند غیر عامل و مدیریت بحران شهرداری مشهد نیز اظهارداشت:خانواده دوام ثامن در مشهد پیشگام است. این خانواده با ۱۴ هزار نفر جمعیت آموزش‌دیده در بازه سنی ۱۸ تا ۵۲ سال فعالیت می‌کند. گروه دوام ثامن ۴۰ ساعت آموزش مقدماتی، تکمیلی و تخصصی دریافت می‌کنند و دوره‌های مرتبط با حوزه مدیریت بحران مانند اطفای حریق و مدیریت روانی بحران را می‌گذرانند.

وی افزود: این جمعیت و این نهاد مردمی در دوران کرونایی بدون هیچ چشم‌داشت و حق‌الزحمه‌ای شبانه‌روز در کنار مجموعه مدیریت شهری خدمت‌رسانی کردند؛ خانواده بزرگ دوام ثامن و خانواده آن‌ها بدون مزد و منتی در عرصه حاضر شدند و مجموعه مدیریت شهری را در حوزه تاکسیرانی، اتوبوسرانی، ضد عفونی معابر و تهیه و توزیع ماسک همراهی کردند. زحمات این خانواده یادآور ایام دفاع مقدس بود، بسیجی‌وار در میدان حاضر شدند و در ایام کرونایی خالصانه در میدان بودند.

سرپرست گروه پدافند غیر عامل و مدیریت بحران شهرداری مشهد گفت: بسیاری از افراد دغدغه دریافت گواهینامه داشتند، بنابراین سامانه‌ای راه‌اندازی شد که می‌توانند پس از اتمام دوره به صورت سامانه‌ای گواهینامه دریافت کنند و دیگر سلیقه‌ای نیست.هرگونه تلاش در حوزه دوام ثامن از طریق سامانه انجام خواهد شد و دخل و تصرفی در آن نیست. ارزشیابی نیز به صورت سیستمی انجام می‌شود.

محسن داوری، فرماندار مشهد، نیز اظهارداشت:امروز از کسانی که احساس تکلیف کردند تا در بزنگاه‌ها خدمت‌رسانی کنند، از خواهران و برادرانی که خوب، بابصیرت، وظیفه‌شناس و تکلیف‌محور هستند و شناخت دارند که باید چگونه عمل و ایثار کنند، تقدیر می‌کنیم.

وی اضافه کرد: ما خادمان شما هستیم و براساس قانون وظیفه داریم تعهد خود را انجام دهیم، اما شما افتخاری و با رویی گشاده به صورت داوطلبانه آمادگی پیدا کردید تا در زمان‌های سخت کمک کنید یا اجازه ندهید دوران سخت به وجود بیاید، بنابراین باید به شما افتخار کرد. باید روحیه شهردار انقلابی و میدانی را که روزی نبوده در میدان نباشند و اقدامات مبتکرانه انجام ندهند به عنوان الگو و اسوه یاد کرد.

داوری گفت: فلسفه‌ای که ما را دور هم جمع کرده، وحدت الهی است. خداوند جماعت را دوست دارد و بسیاری از فرایند ما نیز جمعی است. دشمن به دلیل دشمنی با اعتقاد دینی ما، این حوزه را نشانه گرفته و یکی از شاخصه‌هایی که در دستور کار قرار داده تا با تفکر ما مقابله کند، واگرایی است. هرچه ما انسجام پیدا کنیم و تشکل‌محور باشیم، موفق‌تر خواهیم بود.

اثر اقدامات داوطلبانه با هیچ اقدامی قابل قیاس نیست

مهدی ناصحی،عضو شورای اسلامی شهر مشهد نیز اظهارداشت: ارزش حضور گروه دوام ثامن در عرصه امدادرسانی به مردم بی‌بدیل است؛ این گروه بدون مزد و مواجب و تنها براساس انگیزه‌های شخصی، دینی و الهی در این حوزه فعال هستند که شایسته تقدیر و تشکر است.

وی با بیان این مطلب که  امنیت و تامین آن بدون برنامه‌ریزی امکان‌پذیر نیست افزود: کشور ما در سال‌های اخیر در معرض تهاجم‌های امنیتی چه بحران‌های طبیعی و چه غیر طبیعی بوده، بنابراین حکومت‌ باید امنیت را در اولویت قرار دهد. یکی از جنبه‌های امنیت مقابله با بحران‌های طبیعی و غیر طبیعی در قالب سازمان پدافند غیر عامل است.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: یکی از اتفاقاتی که مدیریت بحران و پدافند غیر عامل با آن مواجه هستند این است که اقدامات باید به این منجر شود که حادثه‌ای اتفاق نیفتد، اما این مورد توجه مدیران دستگاه‌ها نیست، اگر الزامات پدافند غیر عامل رعایت نشود، به کسری از ثانیه کل روابط اجتماعی مردم به هم می‌ریزد. اثر هک تلویزیون وسط مسابقه فوتبال در جامعه از چند موشک بزرگ‌تر است.

ناصحی  خاطرنشان کرد: آنچه امروز می‌تواند امنیت کشور‌ها را تامین کند، مردم‌پایه بودن است؛دوام ثامن نماد مردم‌پایه بودن در مدیریت بحران و پدافند غیر عامل است. اثر اقدامات داوطلبانه با هیچ اقدام دیگری قابل قیاس نیست؛ آگاهی، هوشیاری، انگیزه، صبر، تلاش و آموزش در حوزه پدافند غیر عامل و مدیریت بحران از دوام ثامن انتظار می‌رود.

بانوان گروه دوام ثامن برای شهر مادرانگی می‌کنند

فاطمه سلیمی، رئیس کمیسیون بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر مشهد نیز اظهارداشت: بانوان گروه دوام ثامن برای شهر و مردم شهر خود مادرانگی می‌کنند و مردان نیز برادرانی برای شهر امام مهربانی‌ها هستند. این گروه زحماتی می‌کشند که شاید دیده نشود، اما روحیه داوطلبانه دارند و در این گروه حضور پیدا کردند. جای تشکر دارد که این افراد دغدغه داشتند و پای کار آمدند تا اقداماتی را برای مردم انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: کاری که جمعیت دوام ثامن انجام می‌دهند بسیار موثر است. این جمعیت بزرگ‌ترین گروه داوطلبی هستند که در مکان‌های بحران حضور پیدا می‌کنند. هرچه این گروه متخصص‌تر شوند و آموزش‌های فنی بیشتری ببیند می‌توانند در بحران موثرتر واقع شوند. آموزش‌های تخصصی از واجبات کار است.

لینک کوتاه : http://asrtoos.ir/?p=4273

برچسب ها

ارسال نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

پایگاه خبر عصر توس/رسانه نسل امروز

دفتر مرکزی: مشهد

ایمیل: asrtoosnews@gmail.com