• امروز : یکشنبه - ۲۴ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : 8 - محرم - 1446
  • برابر با : Sunday - 14 July - 2024
1

بهره برداری از پروژه ای که ۹ شهر و ۲۸۷ واحد تولیدی و ۴ شهرک صنعتی و ۲۲۶ روستا را گاز رسانی میکند

  • کد خبر : 4406
  • 03 تیر 1402 - 10:07
بهره برداری از پروژه ای که ۹ شهر و ۲۸۷ واحد تولیدی و ۴ شهرک صنعتی و ۲۲۶ روستا را گاز رسانی میکند
با حضور معاون وزیر نفت و جمعی از مسئولان استانی، خط انتقال گاز دیزباد به تربت حیدریه، به عنوان بزرگ‌‌ترین ایستگاه گازرسانی خراسان رضوی،که در پی آن ۹ شهر و ۲۲۶ روستا و همچنین تعداد ۱۳ جایگاه CNG و۴ شهرک صنعتی و ۲۸۷ واحد تولیدی و صنعتی از نعمت گاز برخوردار می شوند، به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه خبری عصر توس، خط انتقال گاز دیزباد به تربت حیدریه، به عنوان بزرگ‌‌ترین ایستگاه گازرسانی خراسان رضوی، صبح روز گذشته با حضور معاون وزیر نفت و رئیس شرکت ملی گاز ایران، نماینده مردم در مجلس، استاندار خراسان رضوی و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی به بهره برداری رسید.
همچنین با اتمام عملیات گازرسانی به هشت روستای کامه سفلی، کامه علیا، بیدستان، بکاول، سریشا، تروسک، کسکک در بخش مرکزی تربت حیدریه و روستای گوجی شهرستان زاوه،  میزان برخورداری از نعمت گاز در این خطه به ۱۰۰ درصد رسید.
به گزارش پایگاه خبری عصر توس، این پروژه به طول ۶۵ کیلومتر و قطر ۳۰ اینچی با هدف پایداری، انعطاف ‌پذیری، تقویت و توسعه گازرسانی به منطقه، گازرسانی به کارخانه فولاد و نیروگاه سیکل ترکیبی برق راشد، تقویت فشار گاز شهرهای منطقه، پایداری انتقال گاز در شمال شرق کشور و با سرمایه گذاری ۱۴۵۰ میلیاردی به علاوه ۶/۹ میلیون یورویی (سرمایه گذاری ۴۳ میلیون دلاری) به بهره برداری رسید.
در این پروژه که عملیات اجرایی آن ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ آغاز شد، ۳۰۰ هزار متر مکعب عملیات خاک‌برداری صورت گرفته که فشار عملیاتی آن ۱۰۵۰ PSI است و دارای ۱۱ ایستگاه تاسیسات، ۶ ایستگاه شیر بین‌راهی، یک ایستگاه لانچر، یک ایستگاه رسیور، یک ایستگاه انشعاب و دو ایستگاه حفاظت کاتدیک است. در ناحیه گازرسانی تربت حیدریه ۱۴۸ هزار مشترک از نعمت گاز برخوردار هستند.
پایداری جریان گاز 

نایب رئیس کمیسیون بودجه و نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح خط انتقال گاز تقویتی دیزباد- تربت حیدریه گفت: هدف از این گردهمایی، تشکر و تقدیر از عزیزان شرکت ملی گاز ایران و استان به دلیل تلاش‌شان برای گازرسانی به مردم استان خراسان رضوی و تقویت شبکه شرق کشور است. محسن زنگنه درباره تأثیرات بهره برداری از این پروژه در منطقه، توضیح داد: بهره برداری از خط لوله گاز دیزباد- تربت حیدریه علاوه بر تقویت فشار گاز شهرهای واقع در منطقه، پایداری جریان انتقال گاز در شمال شرق کشور را نیز به ارمغان می آورد. نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی افزود: علاوه بر این، گازرسانی به کارخانه فولاد تربت حیدریه و نیروگاه تولید برق راشد نیز از دیگر مزایای اجرای این طرح و بهره برداری از  این خط لوله است.
تدوین ۲۳ طرح تحول زیرساختی 
یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی نیز با بیان این‌که در شرق کشور و به‌ویژه خراسان رضوی دچار فقر زیرساختی هستیم، گفت: بر همین اساس برای این استان ۲۳ طرح تحول با ۴۰ پروژه تعریف و تدوین شده که مهم‌‌ترین آن پروژه خط ۱۱ انتقال و گازرسانی به ۲۰۰ روستای خراسان رضوی است.  وی افزود: سال گذشته ‌این کمبود را در حوزه گازرسانی شاهد بودیم و اتفاقات تربت جام همان تهدید را به فرصت تبدیل کرد و با همت وزارت نفت از آن عبور کردیم؛ اما مشکل اصلی همچنان باقی است. استاندار خراسان رضوی از انتقال فراورده‌های سوختی به صورت حمل و نقل انتقاد کرد و گفت: تقریبا دوهزار کیلومتر با مناطق جنوب فاصله داریم و می‌خواهیم نیازمندی خود را با حمل و نقل تامین کنیم و این جای سوال دارد . متاسفانه سال گذشته در دو مقطع به دلیل نرسیدن سوخت لازم با تعطیلی صنایع مواجه بودیم که در معرض خطر جدی قرار گرفتیم.
خط انتقال ۱۱ گازرسانی به خراسان رضوی
معاون وزیر نفت و رئیس شرکت ملی گاز ایران، مهم‌ترین اولویت حوزه کاری خود را اجرای پروژه خط انتقال ۱۱ گازرسانی از عسلویه به سرخس خراسان رضوی بیان کرد و گفت: اجرای این پروژه علاوه بر تقویت و توسعه گازرسانی به شمال شرق، مبادلات تجاری با همسایگان و همچنین ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد و قدرت مانور در شبکه را افزایش می‌دهد. مجید چگنی در گفت‌وگو با خراسان رضوی اظهار کرد: هم‌اکنون بیش از ۴۲۶ هزار کیلومتر شبکه روستایی و شهری، بیش از ۹۰ ایستگاه تقویت فشار و ۲۱ پالایشگاه گاز و تقریبا بیش از ۳۰ هزار صنایع وابسته به گاز هستند و این کار بزرگی است که به برکت انقلاب اسلامی محقق شده است.
معاون وزیر نفت درباره خط انتقال دیزباد به تربت حیدریه اظهار کرد: وزارت نفت برای تقویت گازرسانی در شمال شرق طرح‌هایی را در دستور کار دارد که یکی از آن‌ها خط انتقال ۶۵ کیلومتری دیزباد به تربت حیدریه بود که با اجرای این پروژه و گازرسانی به ۸ روستا ضمن پوشش ۱۰۰ درصدی این خطه از نعمت گاز، دیگر شاهد افت فشار نیز نخواهیم بود.چگنی درباره گازرسانی به تربت جام نیز گفت: به‌دلیل محدودیت‌های زیرساختی، سال گذشته در این خطه با مشکل روبه‌رو بودیم که امسال قبل از فصل زمستان پروژه گازرسانی تربت جام به صالح آباد به بهره برداری می رسد. وی افزود: تعدادی از روستاهای قابل گازرسانی در کشور هنوز از نعمت گاز برخوردار نیستند که با تامین اعتبارات لازم، عملیات اجرایی و گازرسانی به این روستاها انجام خواهد شد.چگنی با بیان این که اجرای خط یازدهم سراسری نیز که از عسلویه شروع می شود و تا سرخس ادامه می یابد، برای پایداری بیشتر شبکه گاز در شرق و شمال شرق کشور، در دستور کار قرار دارد، افزود: طراحی اجرای خط یازدهم سراسری به گونه‌ای خواهد بود تا این خط از بیرجند عبور کند و به سرخس برود تا باز هم پایداری شبکه گاز را در مسیر خود افزایش دهد؛ در عین حال، توانایی ما را نیز در بحث صادرات گاز افزایش می دهد. همچنین رضا نوشادی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، با بیان این‌که بهره برداری از پروژه خط لوله انتقال گاز دیزباد- تربت حیدریه در تقویت شبکه گاز شرق کشور نقشی تعیین کننده دارد، گفت: معماران شبکه انتقال و توزیع گاز کشور، طرح هایی را برای تثبیت فشار و افزایش سطح پدافندی شبکه گاز در شمال و شمال شرق کشور در دست اقدام دارند که فقط مختص به سه استان خراسان شمالی، جنوبی و رضوی نیست و پروژه‌های دیگری هم در حال اجراست. وی ادامه داد: پروژه‌های ‌خط انتقال گاز محمدیه قم – پارچین، احداث ایستگاه تقویت فشار گاز آرادان، توسعه مخزن ذخیره‌سازی گاز شوریجه، پروژه خط لوله انتقال گاز دوراهی دشتک – نهبندان و همین پروژه دیزباد – تربت حیدریه همسو با این هدف طراحی و اجرا شدند.
تبدیل تربت حیدریه و زاوه به منطقه سبز
همچنین با حضور معاون وزیر نفت در منزل پدر شهید دگی در روستای کامه سفلی بخش مرکزی تربت حیدریه پروژه گازرسانی به ۸ روستای کامه سفلی، کامه علیا، بیدستان، بکاول، سریشا، تروسک، کسکک تربت حیدریه و روستای گوجی زاوه افتتاح شد و با این اقدام گازرسانی به تمامی شهرها و روستاهای حوزه انتخابیه سوم شهرستان های تربت حیدریه، مه ولات و زاوه به‌صورت ۱۰۰ درصدی انجام گرفت. با بهره برداری از این پروژه ۹ شهر از شهرستان های تربت حیدریه، زاوه و مه ولات و ۲۲۶ روستای حوزه انتخابیه و همچنین تعداد ۱۳ جایگاه CNG و ۴ شهرک صنعتی و ۲۸۷ واحد تولیدی و صنعتی از نعمت گاز برخوردار می شوند.
لینک کوتاه : http://asrtoos.ir/?p=4406

برچسب ها

ارسال نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

پایگاه خبر عصر توس/رسانه نسل امروز

دفتر مرکزی: مشهد

ایمیل: asrtoosnews@gmail.com