• امروز : پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 14 - ذو الحجة - 1445
  • برابر با : Thursday - 20 June - 2024
1

آستان قدس رضوی باید پیشگام در تحقق شعار سال باشد

  • کد خبر : 1894
  • 26 فروردین 1400 - 7:57
آستان قدس رضوی باید پیشگام در تحقق شعار سال باشد

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به نام‌گذاری سال ۱۴۰۰ با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» از سوی رهبر معظم انقلاب، گفت: آستان قدس باید در تحقق شعار سال پیشگام باشد و با تلاشی جهادی تمام امکانات و توان خود را برای تحقق این فرمایش رهبری بکار گیرد.

به گزارش عصرتوس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی در نشست مدیران بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی که در محل باغ اردوگاه خاتون مشهد برگزار شد، گفت: رهبری معظم انقلاب سال‌هاست که اهمیت خودکفایی اقتصادی را به مسئولان کشور متذکر می‌شوند، معظم له از سال ۹۱ واژه «اقتصاد مقاومتی» را ابداع و وارد ادبیات اقتصادی و سیاسی کشور و در این رابطه جلسات متعدد با مسئولان کشور برگزار کردند.

مروی «جهش تولید» را عملیات اصلی برای پیروزی بر دشمن در جنگ اقتصادی معرفی و تصریح کرد: راهبرد ابلاغی مقام معظم رهبری به دولت و نهادهای عمومی در سال ۱۴۰۰ تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها بوده که پیاده نظام آستان قدس در این جنگ نابرابر اقتصادی برای تحقق شعار سال، بنیاد بهره‌وری موقوفات است.

وی اظهار کرد: بنیاد بهره‌وری موقوفات باید سنگرهای خود را برای این جنگ در نقشه اقتصاد مقاومتی مشخص کند و بر روی آن‌ها متمرکز شود؛ در حوزه‌های کشاورزی، صنعتی، انرژی، درمانی، عمرانی و … باید بر این مبنا متمرکز شود که چگونه موانع تولید را شناسایی و حذف کند و با اعمال پشتیبانی‌های لازم «جهش تولید» را محقق سازد.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به بیان چرایی اهمیت کار بنیاد بهره‌وری موقوفات پرداخت و توضیح داد: بهره‌وری موقوفات از دو جهت برای آستان قدس رضوی حائز اهمیت است، ابتدا اینکه آستان قدس به‌عنوان تولیت موقوفات به دنبال افزایش بهره‌وری و سودآوری موقوفات است تا بتواند از این طریق نیات واقفان را تأمین کند و به آن‌ها جامه عمل بپوشاند، زیرا موقوفات امانت واقفان است که امروز در اختیار ما قرار گرفته و روز قیامت باید نسبت به آن‌ها پاسخگو باشیم.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر بهره‌برداری مناسب از موقوفات برای آستان قدس مهم است زیرا نباید به‌گونه‌ای باشد که سرمایه اجتماعی این آستان مقدس کاهش یابد، بلکه باید با بهره‌وری مناسب موجب افزایش سرمایه اجتماعی این آستان مقدس شود.

آستان قدس باید در مقابل بخش خصوصی نقش پدری ایفا کند
تولیت آستان قدس رضوی بر عدم رقابت با بخش خصوصی تأکید و اظهار کرد: آستان قدس نباید به‌گونه‌ای وارد فعالیت‌های اقتصادی شود که بخش خصوصی احساس رقابت کند، رقابت نهادهای بزرگ با بخش خصوصی می‌تواند موجب دلسردی، انصراف از سرمایه‌گذاری و حتی خروج سرمایه‌ها از کشور شود.

وی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب نسبت به عدم رقابت بخش‌های دولتی و حاکمیتی با بخش خصوصی، عنوان کرد: آستان قدس باید در مقابل مردم و بخش خصوصی نقش پدری ایفا کند، کار اصلی حاکمیت ایجاد فضای رشد در عرصه‌های مختلف برای مردم است.

مروی بر اهمیت توجه توأمان به مزیت‌های آستان قدس و نیازهای کشور در عرصه‌های مختلف اقتصادی تأکید و تصریح کرد: باید به عرصه تولید و تأمین نیازهای مهم کشور به‌ویژه حوزه‌هایی که بخش خصوصی حاضر به ریسک نیست وارد شویم، آستان قدس باید پیشران تولید نیازهای کشور باشد و راه را برای ورود بخش خصوصی به آن عرصه‌ها باز کند.

وی بیان کرد: عقل و منطق اقتصادی می‌گوید ما باید بر اساس مزیت‌های اقتصادی فعالیت کنیم، مثلاً چون آستان قدس اراضی موقوفه بسیاری دارد طبعاً یکی از مزیت‌های آن کشاورزی است یا اینکه در صنایع غذایی، سلامت و اقتصاد زیارت مزیت داریم که باید آن‌ها را در خدمت رفع نیازهای کشور بکار گیریم.

ایستادن مردم در صف خرید مرغ به هیچ عنوان قابل قبول نیست
تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: سال‌هاست در حوزه کشاورزی معضل تأمین نهاده‌های دامی وجود دارد، بی‌توجهی به این مسئله باعث شده که امروز کشور با مشکل تأمین مرغ موردنیاز مردم مواجه شود. اینکه مرغ به مسئله کشور تبدیل شود و مردم در صف‌های خرید مرغ بایستند اصلاً قابل قبول نیست، مردم ایران بسیار نجیب هستند.

وی افزود: مسئولان می‌گویند در واردات نهاده‌های دامی مشکل داریم، صحیح می‌گویند اما این سؤال را باید پرسید چرا در این ۴۰ سال فکری برای خودکفایی در این عرصه مهم نکرده‌اید؟ ما که شعارها، اصول و ارزش‌هایی داریم و مقید به ایستادگی بر آن‌ها و عدم تسلیم در برابر استکبار هستیم باید زمینه‌های تحقق آن‌ها را نیز فراهم کنیم نه اینکه مردم معطل مرغ باشند چون خوراکش از خارج می‌آید.

مروی با تأکید بر اینکه بخش‌های کشاورزی آستان قدس نباید نسبت به نیازهای کشور بی‌تفاوت باشند، تصریح کرد: در سال‌های پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی خدمات بسیار و اقدامات بزرگ و قابل توجهی صورت گرفته است، اما انصافاً در برخی از حوزه‌ها غفلت شده که می‌شد حل شود و امروز سفره مردم تحت تأثیر معضلات نباشد.

لزوم ساماندهی اراضی رها شده آستان قدس رضوی
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به اراضی رهاشده آستان قدس در حاشیه شهر مشهد و مشکلاتی که بعضاً برای مردم آن مناطق ایجاد شده است اشاره و ابراز کرد: اراضی فراوانی در شهرها داریم که بخش زیادی از آن‌ها بلااستفاده رهاشده است، این موضوعات تبعات اجتماعی دارد و باید برای بهره‌وری از این زمین‌ها تدبیری مناسب اندیشیده شود.

وی افزود: گاهی این زمین‌های رهاشده به محل‌هایی برای افراد بزهکار تبدیل‌شده‌ و مردم در این خصوص شکایت‌هایی دارند، بنیاد بهره‌وری موقوفات موظف است راهی برای ساماندهی و بهره‌وری از این زمین‌ها پیدا کند تا از رهگذر زمین‌های آستان قدس برای مردم مشکلی ایجاد نشود.

مروی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم توجه به اشتغال‌زایی در فعالیت‌های اقتصادی تأکید کرد و گفت: آستان قدس مسئول ایجاد اشتغال در کشور نیست، این وظیفه بر عهده دولت است اما این نهاد مقدس به میزان توان و مقدورات در این عرصه باید به دولت کمک کند، لذا اشتغال‌زایی باید جزو اولویت‌های آستان قدس در فعالیت‌های اقتصادی باشد و مدیران عرصه اقتصادی این نهاد موظف هستند ضمن توجه به کسب درآمد به دنبال ایجاد فرصت‌های شغلی و اشتغالی زایی نیز باشند.

وی با تأکید بر اینکه ایجاد حتی یک شغل نیز مغتنم بوده، زیرا اشتغال هر یک نفر، نجات یک خانواده است، به مسئولان بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس توصیه کرد: اگر تصمیمی برای تأسیس کارخانه یا کارگاه تولیدی وجود دارد، سعی کنید آن را در مناطق محروم راه‌اندازی کنید تا ضمن اشتغال‌زایی برای مردم آن مناطق، به آبادانی مناطق محروم نیز کمک شود.

استفاده از توان فنی شرکت‌های اقتصادی آستان قدس در راستای حمایت از تولیدکنندگان خرد، از دیگر توصیه‌های مروی به بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از تولیدکنندگان خرد توان کافی برای تکمیل زنجیره تولید و عرضه را ندارند، اظهار کرد: کشاورزان بسیاری توان فروش محصولات خود را ندارند یا بخش عمده‌ای از دامداران در تأمین خوراک دام دچار مشکل هستند، یکی از برنامه‌های بنیاد بهره‌وری موقوفات باید کمک به چنین تولیدکنندگانی باشد.

تولیت آستان قدس رضوی حمایت از تولیدکنندگان با نام و نشان «رضوی» را از دیگر راهبردهای بنیاد بهره‌وری موقوفات تعیین و بیان کرد: می‌توان استانداردهایی را برای اعطای نشان «رضوی» به دیگران تعیین کرد تا از این طریق تولید مورد حمایت قرار گیرد.

حمایت از تولید با ایجاد بازارهای صادراتی
مروی حمایت از تولید از طریق ایجاد بازارهای صادراتی را یکی دیگر از راهبردهای بنیاد بهره‌وری موقوفات برشمرد و گفت: بخشی از مبانی تولید، مربوط به فروش محصولات است، بسیاری از تولیدکنندگان خرد با زحمت فراوان اقدام به تولید محصولات خود می‌کنند اما به دلیل عدم وجود بازار مناسب مجبور به فروش محصولات خود با قیمت نازل هستند، می‌توانیم از اعتبار آستان قدس استفاده و ضمن خرید محصولات این تولیدکنندگان نسبت به صادرات آن‌ها اقدام کنیم.

وی با تأکید بر اینکه ارتباط چشم‌انداز بنیاد بهره‌وری با چشم‌انداز آستان قدس باید ارتباطی تنگاتنگ باشد، تصریح کرد: مأموریت‌های بنیاد با مأموریت‌های ابلاغی آستان قدس و ارزش‌ها بنیاد با ارزش‌های بنیادین آستان قدس باید منطبق و تمام اقدامات و عملیات بنیاد باید مطابق با سیاست‌های کلان آستان قدس باشد.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: پایبندی به آموزه‌های والای رضوی، ولایتمداری، برخورداری از روحیه انقلابی، اخلاق، معنویت، عدالت، عقلانیت، دانش و بهره‌وری، نوآوری و ابتکار، مسئولیت‌پذیری، پایبندی به حقوق واقفان و مردم‌داری از نکات بسیار مهمی است که باید سرلوحه بنیاد بهره‌وری موقوفات قرار داشته باشد.

مروی با اشاره به نام‌گذاری سال ۱۴۰۰ با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» از سوی رهبر معظم انقلاب، اظهار کرد: هنگامی که رهبری معظم انقلاب سیاستی را ابلاغ و شعار سالی را تعیین می‌کنند، دستگاه‌های وابسته به رهبری برای تحقق و عملیاتی ساختن آن منویات سزاوارتر هستند، لذا آستان قدس باید در تحقق شعار سال پیشگام باشد و با تلاشی جهادی تمام امکانات و توان خود را برای تحقق این فرمایش رهبری بکار گیرد.

لینک کوتاه : http://asrtoos.ir/?p=1894

برچسب ها

ارسال نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

پایگاه خبر عصر توس/رسانه نسل امروز

دفتر مرکزی: مشهد

ایمیل: asrtoosnews@gmail.com